Povećanje cene obuke za B kategoriju

U februaru 2022 godine portal Radar je dobio informacije o povećanju cene obuke u auto školama u Beogradu za B kategoriju. O povećanju cene smo obavaštavali korisnike našeg sajta na četu i savetovali da upišu polaganje što pre kako bi rezervisali obuku po staroj cenu. Osim toga, u zimski period auto škole su nudile jako povoljne cene i različite popuste na obuku.

Prateći situaciju, primetili smo da je trenutno cena obuke povećana u auto školama na Novom Beogradu i u Zemunu, gde je ona bila oduvek jeftinija od cene koju nude auto škole u Starom delu grada. Cena obuke za B kategoriju na Novom Beogradu i Zemunu je bila bila čak niža od 70000 din.

Međutim, nisu sve auto škole na Novom Beogradu povećale cene, neke još uvek dempinguju cenu polaganja za B kategoriju, pa pokušavaju da naprave cenu ispod 70000 din sa ispitima bez prve pomoći i lekarskog uverenja.

Neke auto škole u drugim delovima grada su povećale cene polaganja, pa su nakon nekog vremena smanjile cene obuke, odnosno vratile na stare. U Starom delu grada cene su bile iznad 70000 din bez lekarskog i prve pomoći.

Mi trenutno ne znamo šta ćemo, za sada ostavljamo stare cene. – Rekao je direktor auto škole na Voždovcu.

U cenu obuke ulaze 40 časove teorijske obuke, test – polaganje teorijskog ispita, praktična obuka – vožnja i polaganje praktičnog ispita – vožnje. Prva pomoć se naplaćuje minimum 3500 do 5500 din i više, a lekarsko uverenje minimum 2000 din i više. Neke auto škole organizuju polaganje prve pomoći u samoj školi.

Ako nema ko da plati veću cenu, onda nam je i veća cena džaba. – Kaže direktor auto škole sa Zvezdare.

Administracije jedne auto škole na Čukarici je objavila nekoliko postova na Facebook-u gde nagoveštava duplo skupju cenu obuku u skorije vreme.

U Beogradu je cena obuke za kandidate i dalja niža nego u ostalim gradovima u Srbiju zbog ogromne konkurencije.

U B******ci su se auto škole dogovorile i stavile su cenu obuke 90000 din. – Izjavio je direktor jedne auto škole u Zemunu početkom 2021 godine.

Pandemija i ukrajinska kriza su uticale na troškove poslovanja, poskupela je registracija, terhnički pregled, održavanje i dela motornih vozila. Ako želimo da održimo kvalitet obuke, cena obuke mora da poraste, ali nećemo neosnovano podizati cenu. – Rekao je direktor auto škole sa Novog Beograda.

Cene polaganje u nekim auto školama nisu menjane od 2012 godine. Vlada propisuje minimalnu cenu obuke, a sada je skoro nemoguće izdržati na minimalnoj ceni. Osim toga 20% PDV-a utiče na to da cena obuke bude veća od minimalne propisane cene.

Portal Radar obezbeđuje za kandidate popuste i pogodnosti u pouzdanim auto školama Beograda. Obratite nam se na četu za više informacija.