Najčešći uzrok ne polaganja vozačkog ispita - Auto škola Fest

Najčešći uzrok ne polaganja vozačkog ispita – Auto škola Fest

STRAH OD VOŽNJE NA POLAGANJU VOZAČKOG ISPITA

Kod svakog od kandidata prilikom pristupa vozačkom ispitu javlјa se unutrašnji konflikt ličnosti ili frustracija poznata kao „uspeh nasuprot strahu od neuspeha“.

Već pomenuti osećaj kod čoveka, poznatiji kao strah, posledica je emocionalnog odražavanja ili doživlјaja koji uslovlјava čovekovu reakciju u datom trenutku. Emocionalno reagovanje uslovlјava ponašanje koje može biti neverbalno, verbalno, fizičko, fiziološko itd.

Strah je neprijatna emocija praćena napetošću koja može da podstiče čoveka, ali najčešće ga neutrališe ili sputava.

Ova emocija kod svakog kandidata, kao potencijalnog vozača, tokom obuke ima negativne efekte te ga zbog toga treba sprečiti ili umanjiti. Strah koji se javlјa prilikom izlaska na vozački ispit ima izvor u samom čoveku i poznat je kao uznemirenost. S obzirom da su mu posedice negativne, neophodna je njegova kontrola i suzbijanje.

Kako se osloboditi straha od voženje

Načini reagovanja i stvaranja sistema i mehanizama odbrane i prilagođavanja kod svakog čoveka je individualan i taj odbrambeni mehanizam će se stvarati posledično uzroku koji ga je izazvao.

Osnovni preduslov za smanjenje treme i straha kod svakog kandidata jeste dobro savladan teorijski i praktični deo upravlјanja motornim vozilom, jer prirodno je da je čovek psihološki sigurniji kada vlada situacijom, odnosno znanjem i materijom.