KAKO ODRŽATI KONCENTRACIJU TOKOM VOŽNJE - auto škola Stop line

KAKO ODRŽATI KONCENTRACIJU TOKOM VOŽNJE – auto škola Stop line

KONCENTRACIJA TOKOM VOŽNJE

Tokom života, često se srećemo sa situacijama koje nam odvlače pažnju i na taj način nas dovode u opasnost.

Neke od njih na prvi pogled deluju bezazleno toliko da su ljudi nesvesni posledica do kojih može doći.

Rasejanost ume da nam ugrozi  život i dok vozimo.

Osim što nepažljiv vozač dovodi sebe u rizik isto čini i drugima oko sebe – ostalim vozačima i pešacima.

Nedostatak koncentracije izaziva materijalnu štetu, teške telesne povrede pa čak i smrt.

Proces vožnje ne podrazumeva samo upravljanje volanom, menjačem i kvačilom.

Da bi vozili bezbedno morate biti svesni opasnosti koje okolina nosi, pažljivo pratiti druge učesnike u saobraćaju i voditi računa o svom ponašanju.

Auto škola Stop Line ističe neke okolnosti koje se događaju vozačima i dovode do dekoncentracije, kao i načine kako da ih izbegnete.

NEPAŽNJA ZA VOLANOM JE VRLO OPASNA

Vozačima vremenom upravljanje motornim vozilom postaje rutina i svakodnevna aktivnost.

Međutim i posle više godina iskustva događa se pad koncentracije iz više razloga.

Distrakcije se mogu javiti unutar vozila, van njega ili čak u nama samima.

To sa sobom nosi veliku opasnost po vozača i putnike.

Istovremeno ugroženi su i svi ostali koji se nađu u okolini.

Najčešće pospanost, zvuk mobilnog telefona, visoke temperature i loša higijena četvorotočkaša odvlače pažnju osobe koja vozi.

Zaboravite na telefon

Ne i apsolutno ne.

Utišajte ili isključite mobilni uređaj tokom vožnje.

Vozači sa probnom vozačkom dozvolom nemaju pravo da koriste ni handsfree uređaj.

Razlog nije samo poštovanje zakona, već činjenica da se kucanje sms poruke i obavljanje poziva nalaze među najčešćim uzrocima saobraćajnih nesreća.

Ovo nelegalno ponašanje je posebno rasprostranjeno kod mladih, što je poražavajuće.

Budite svesni posledica korišćenja mobilnog telefona tokom vožnje.

Ako morate nekog da nazovete hitno, a početnik ste ili nemate handsfree, bolje stanite negde sa strane pored puta ili na neki parking i obavite poziv.

ODRŽAVAJTE ČISTOĆU STAKLENIH POVRŠINA NA VAŠEM VOZILU

Čista stakla omogućavaju dobru preglednost okoline tokom dana i noći.

Zamagljene i prljave površine sa mrljama od blata i kiše otežavaju koncentraciju na putu i ne dozvoljavaju da se orijentišete u prostoru.

Održavajte njihovu čistoću.

Ukoliko je staklo toliko izgrebano ili oštećeno na drugi način tako da uzrokuje nepažljivu vožnju, što pre ga promenite.

Retrovizori takođe moraju biti čisti i pravilno pozicionirani.

VRUĆINA UTIČE NA FOKUS VOZAČA

Visoke temperature tokom leta spuštaju krvni pritisak i opuštaju telo.

Često se dešavalo da vozači ne izgube koncetraciju zbog vreline u kolima, već se u toku vožnje uspavaju za volanom i izazovu saobraćajnu nesreću.

Osim telesne slabosti i pospansti, javlja se i glavobolja praćena mučninom.

Tada, premala količina krvi dolazi do mozga, a sa njom i manja količina kiseonika.

Telo se ubrzano zamara i troši previše energije na vršenje nekih uobičajenih radnji, među kojima je i vožnja automobila.

Dok traju vreli letnji dani, vozite uz upaljen i ispravan klima uređaj ili makar otvorite prozor.

Tako će svež vazduh cirkulisati i protok krvi u organizmu će se poboljšati.

PREGLASNA MUZIKA NIJE POŽELJNA U AUTOMOBILU

Što je zvuk melodije jači, više Vam opada koncentracija.

Glasna pesma puštena sa muzičkog uređaja u vozilu neće Vam dozvoliti da obratite pažnju na potencijalne prepreke i opasnosti u okruženju kao što su zvuk građevinske mašine i policijska sirena.

Istraživanja su pokazala i da muzički žanrovi kao što su rok i tehno podižu adrenalin toliko da vozači gube samokontrolu.

Tad postaju nesvesni brzine kojom se kreću, ne mogu da ocene rad motora i isprate broj obrtaja, a o kretanju drugih učesnika i saobraćajnim propisima da ne govorimo.

RAZGOVORE SVEDITE NA MINIMUM DOK VOZITE

Nema ništa loše u druženju i konverzaciji sa dragim osobama.

Osim ako Vam je neophodno da se fokusirate na upravljanje vozilom i situaciju na putu.

Jedno je sedeti u kafiću i diskutovati o zanimljivim temama ulazeći u detalje, ali za volanom to može smanjiti nivo bezbednosti na točkovima i za Vas i za ostale putnike.

NASPAVAJTE SE PRE VOŽNJE

Nove studije pokazuju da je manjak sna u vožnji podjednako rizičan kao i prisustvo alkohola u krvi.

U jednom istraživanju čak 25% vozača priznalo je da su tokom jednog meseca bar jednom vozili pospani i umorni.

Obezbedite sebi 8 sati spavanja tokom noći i bar pola sata do sat dnevne dremke da bi uvek bezbedno vozili sveži i fokusirani na put.

POBOLJŠAJTE SVOJE VOZAČKE VEŠTINE UZ POMOĆ STOP LINE TIMA

Auto škola Stop Line će od svakog kandidata stvoriti iskusnog i opreznog vozača.

Naučićemo Vas da upravljate vozilom i tumačite propise i takođe pomoći svakom početniku da shvati koliko su važna preglednost i koncentracija tokom vožnje.

Naši predavači i instruktori su u svakom trenutku spremni da poduče i posavetuju svoje učenike i da im olakšaju put ka sticanju prve vozačke dozvole.

Sva gore navedena objašnjenja su saveti za vožnju koji vam mogu spasiti život.