VOŽNJA PO MAGLI - Auto škola Stop Line

VOŽNJA PO MAGLI – Auto škola Stop Line

SAVETI ZA BEZBEDNU VOŽNJU PO MAGLI

Vremenske prilike mogu u velikoj meri otežati vožnju i pojačati rizik od saobraćajnih nezgoda.

Posebno je specifična magla, koja je opasna podjednako i za početnike i za iskusne vozače.

Zbog magle drastično se smanjuje vidljivost, što vožnju čini vrlo neprijatnom i teškom.

U takvim situacijama, veoma je bitno što više olakšati kretanje na putu i pojačati fokus ispred i oko vozila da bi u slučaju moguće opasnosti došlo do pravovremene reakcije.

Do željene destinacije je moguće doći bezbedno primenom nekoliko korisnih saveta koje je za Vas izdvojio Stop Line.

Vrlo brzo, usavršićete upravljanje vozilom tako da Vam nikakva promena vremena neće predstavljati pretnju po sigurnost i stres.

PODESITE SVETLA

Smanjena vidljivost u magli može se ublažiti adekvatnim osvetljenjem, a većina modernih vozila u sklopu opreme sadrži i takozvane maglenke, odnosno svetla namenjena za kretanje po magli, koja se uključuju zajedno sa običnim farovima.

Svetla za maglu su pozicionirana sa donje strane vozila i omogućavaju osobi za volanom da imaju pregledniji put.

Mnogi vozači pokušavaju da dugačkim svetlima pojačaju vidljivost, ali tako dolazi do refleksije vodenih čestice i kontraefekta pa se zato ovaj potez ne savetuje.

PRATITE LINIJE NA PUTU

Kada ste namestili odgovarajuće osvetljenje, obratite pažnju na bele linije koje ćete pratiti tokom vožnje.

Ovde se ne misli samo na središnju liniju koja razdvaja desnu i levu traku, već i linije sa strane koje imaju ulogu da pokažu gde se nalazi ivica asfalta.

Čak i kad je magla vrlo gusta, toliko da je orijentacija u prostoru skoro nemoguća, te linije se savršeno vide uz osvetljenje maglenkama.

Pažljivo ih pratite da bi ostali na odgovarajućoj traci i izbegli sletanje sa strane.

Za to vreme, nemojte da pretičete druge vozače i prebacujete se u drugu traku, osim ako to zaista nije neophodno.

Da bi pregled bio još bolji i jasniji, održavajte prozorska stakla i retrovizore čistim.

SMANJITE BRZINU KRETANJA

Nije dovoljno samo namestiti svetla i kretati se onako kako linije vode, već je veoma bitno i usporiti.

Koliko god da ste u žurbi, morate biti svesni da magla stvara takve uslove koji za bezbednu vožnju zahtevaju maksimalan oprez.

Prevelika brzina kretanja će sprečiti da pravilno odreagujete u nepredviđenim situacijama i da izbegnete nezgodu koja se može završiti fatalno.

Logično, što je magla gušća i što je vidljivost manja, takođe više treba usporiti kretanje.

Trudite se da povremeno ’’bacite pogled’’ na brzinometar, jer otežano snalaženje u prostoru ne dozvoljava da pravilno samostalno procenite koliko brzo vozite.

VODITE RAČUNA O KOČENJU

Nikako nemojte naglo da kočite kada vozite po magli.

Polako pritiskajte papučicu za kočenje, uz lagano smanjenje brzine, da bi vozač iza Vas na vreme primetio svetla koja signaliziraju da ćete se zaustaviti i da ne bi došlo do iznenadnog sudara.

Naglo stopiranje neće dozvoliti vozilu iza Vas da odreaguje na vreme i bezbedno se zaustavi.

PAZITE GDE ĆETE SE ZAUSTAVITI

Ukoliko imate potrebu da stanete, jako je važno da dobro procenite na kom mestu ćete to učiniti.

Svakako, najgore što možete da uradite jeste da stanete nasred puta.

Neko vozilo će udariti direktno u Vas jer nećete biti uočeni na vreme.

Sakriće Vas magla i postaćete velika opasnost za sebe i druge.

Stanite na najbliži parking, benzinsku pumpu ili, ako ste na autoputu, stopirajte na mestima namenjenim u tu svrhu.

Tako ćete moći sigurno da sačekate da se vremenski uslovi poprave i da kasnije nastavite putovanje.

STOP LINE ĆE VAM RADO PRUŽITI DODATNU POMOĆ

Da bi unapredili svoje vozačke veštine i proširili stečeno znanje, naša auto škola Vam nudi mogućnost da zakažete dodatne, kondicione časove.

U svakom trenutku, na raspolaganju Vam stoji naš vozni park najnovije generacije, iskusni instruktori i program koji se može sa lakoćom prilagoditi Vašim potrebama.

Potrudićemo se da Vam pružimo potrebnu pomoć koja će biti sigurno od velike koristi kada budete vozili po magli.

Naučićete da bezbedno upravljate svojim vozilom po vremenskim prilikama koji otežavaju snalaženje u okruženju u kome se nalazite.

Bez bojazni ćete se kretati u uslovima smanjene vidljivosti kao što je gusta magla, ali i jaka kiša i slabo noćno osvetljenje.

MANJE STRESNA I RIZIČNA VOŽNJA TOKOM MAGLOVITIH DANA I NOĆI

Dozvolite nam da Vam pomognemo da poradite na svom iskustvu i vožnju po maglovitom vremenu učinite što komfornijom i bez straha.

Ispravite svoje greške na vreme i izbegnite pogrešne poteze pre nego što oni postanu rizični za Vas i ostale učesnike u saobraćaju.

Upravo zato, Auto škola Stop Line Vam stoji na raspolaganju.

Kroz redovne obuke, ali i časove kondicione vožnje, od Vas ćemo stvoriti samouverenog i veštog vozača.

Javite se i zakažite svoje termine na vreme.