VAŽENJE PROBNE VOZAČKE DOZVOLE

OBLAST: VOZAČI
TEMA: PROBNA VOZAČKA DOZVOLA

Члан 182. – ZOBS

PROBNA VOZAČKA DOZVOLA IZDAĆE SE LICU KOJE PRVI PUT POLOŽI VOZAČKI ISPIT ZA UPRAVLJANJE MOTORNIM VOZILOM KATEGORIJA A1, A2, A, B1 I B SA ROKOM VAŽENJA:

Probna vozačka dozvola
  • Dve godine za lica koja su položila vozački ispit sa navršenih 19 godina života,
  • Do navršene 21. godine života za lica koja su položila vozački ispit pre navršene 19. godine života.
  • Izuzetak su samo učenici srednjih stručnih škola koji se obrazuju za obrazovni profil vozač motornih vozila. Njima se izdaje probna vozačka dozvola sa rokm važenja od jedne godine.

VOZAČ KOJI IMA PROBNU VOZAČKU DOZVOLU NE SME DA :

• Upravlja vozilom brzinom većom od:
    • 110 km/h na auto-putu
    • 90 km/h na moto-putu
    • Na ostalim putevima brzinom većom od 90% od brzine koja je dozvoljena na putu kojim se kreće.
  • Upravlja motornim vozilom ukoliko ima u organizmu alkohola odnosno psihoaktivne supstance,
  • Upravlja motornim vozilom u periodu od 23:00 do 06:00 časova,
  • Koristi telefon, odnosno druge uređaje za komunikaciju za vreme upravljanja motornim vozilom,
  • Upravlja vozilom kategorije B čija je snaga motora veća od 80KW, osim ako je pod nadzorom člana porodice, koji se nalazi u tom vozilu i koji ima važeću vozačku dozvolu kategorije B u trajanju od najmanje 5 godina.

Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu za upravljanje motornim vozilom kategorije B, dok ne navrši 18 godina života, ne sme da upravlja vozilom bez nadzora lica koje se nalazi u tom vozilu i koje ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije B u trajanju od najmanje 5 godina.

Vozač sa probnom vozačkom dozvolom do navršene 18. godine života može prevoziti najviše tri lica uključujući i lice koje vrši nadzor.

Motorno vozilo kojim upravlja vozač sa probnom vozačkom dozvolom mora biti označeno „П“ oznakom, na vidnom mestu sa prednje i zadnje strane vozila.

Lice koje vrši nadzor dužno je da se stara da vozač vozilom upravlja na bezbedan način I u skladu sa propisima.